05
Apr
10

kolażówka, wystawa

Kolażówka, wystawa miejska. “Kolażówka” jest kolekcją kolaży ze strony madeinpain.wordpress.com. Wernisaż: tu i teraz. Cena biletu: 0 zł.
“Prywatyzacja przestrzeni publicznej w formie samochodu pociąga za sobą postępującą degradację dzielnicy i społeczności lokalnej, definiujących metropolię. Plany rozbudowy dróg, kompleksy biurowe, centra handlowe – wszystko to pogłębia dezintegrację społeczności i spłaszcza środowisko architektoniczne. Każde miejsce staje się identyczne ze wszystkimi pozostałymi. Społeczność lokalna staje się towarem, lokalna przestrzeń – miasteczkiem sklepów, spacyfikowanym i nieustannie nadzorowanym. Potrzeba poczucia wspólnoty musi się więc realizować gdzie indziej – poprzez widowisko, sprzedawane nam w sztucznej, przetworzonej formie „uliczki” albo „placu” z telewizyjnej opery mydlanej, imitującej przestrzeń, którą zniszczyły beton i kapitalizm. Prawdziwa ulica w tym scenariuszu jest sterylna. Jest miejscem, przez które się przechodzi, a nie w którym się jest. Istnieje jedynie środek pomocniczy dla czegoś innego – wystawy sklepowej, billboardu, zbiornika paliwa.” – N. Klein, No Logo.
“(…) w przestrzeni publicznej pojawiają się i takie „nielegalne obrazy”, które bardzo trudno byłoby potraktować jako z góry skalkulowane gesty mające swą jasno określoną funkcję w indywidualnych i zbiorowych grach obliczonych na jej uratowanie dla społeczeństwa. Autorzy tych obrazów nie tylko interesują się społecznym bądź politycznym statusem przestrzeni publicznej, ile raczej traktują ją jako swoistą witrynę, dzięki której mają szansę dotrzeć do szerokiej publiczności.” – R. Drozdowski, Obraza na Obrazy.

Oryginalne prace w kolorze znajdują się w Galerii Poruszonych, przy ulicy Wesołej 160 w Żywcu.

Advertisements

0 Responses to “kolażówka, wystawa”  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s